Artişti muzică clasică - muziceni români - mklasica :: muzica clasică în România 

MUZICIENI - ARTIŞTI - MUZICOLOGI


Filtru rezultate

336 muzicieni înregistraţi


Adela Liculescu - www.adelaliculescu.com
Categorie: instrumentist
Descriere: Adela Liculescu este o pianista nascuta la Craiova in 1993. In 2016 a fost premiata pentru rezultatele exceptionale in cadrul Galei Ligii Studentilor Romani din Strainatate.

Adina Tudor - www.adinatudor.ro
Categorie: balet
Descriere: Nascuta in 1984 la Baia-Mare, balerina Adina Tudor este laureata a multor premii nationale. In 2003 a fost bursiera a Ajkun Ballet Theatre din New York.

Adrian Iorgulescu -
Categorie: compozitor
Descriere: Adrian Iorgulescu este un compozitor român născut în 1951 la Bucureşti. Pentru contribuţia sa artistică a fost distins cu numeroase premii naţionale şi internaţionale.

Adrian Morar -
Categorie: dirijor
Descriere: Dirijorul Adrian Morar este absolvent al Academiei de Muzica Gheorghe Dima din Cluj-Napoca. Din anul 1995, Adrian Morar este dirijor la Opera Nationala Romana din Cluj-Napoca.

Adrian Petrescu - www.adrianpetrescu.ro
Categorie: instrumentist
Descriere: Adrian Petrescu este prim oboist al Filarmonicii George Enescu din Bucuresti, de mai bine de trei decenii.

Adrian Sampetrean -
Categorie: opera
Descriere: Basul Adrian Sampetrean este unul dintre cei mai apreciati solisti de opera, cu un vast repertoiu liric.

Adriana Cristea - adrianacristea.webs.com
Categorie: instrumentist
Descriere: Violonista Adriana Cristea s-a nascut la Ploiesti, intr-o familie de muzicieni. In 2015 a absolvit studiile de Master la Royal Northern College of Music in Manchester.

Alexandra Dariescu - alexandradariescu.com
Categorie: instrumentist
Descriere: Nascuta in 1985, pianista Alexandra Dariescu este prima pianista din Romania care a concertat pe scena Royal Albert Hall. Debutul sau la Carnegie Hall din New York a avut loc in 2011.

Alexandra Silocea - www.alexandra-silocea.com
Categorie: instrumentist
Descriere: Pianista Alexandra Silocea, născută în 1984, a primit Bursa Herbert von Karajan 2003-2004. A debutat cu London Philharmonic Orchestra în 2012.

Alexandra Tanase -
Categorie: instrumentist
Descriere: Violonista Alexandra Tanase este absolventa a Universitatii Nationale de Muzica din Bucuresti.

Alexandru Anastasiu - www.alexandruanastasiu.com
Categorie: instrumentist
Descriere: Percutionistul Alexandru Anastasiu este dedicat interpretarii la vibrafon. Artistul s-a remarcat ca solist in fata publicului si criticii.

Alexandru Cosmovici -
Categorie: muzicolog
Descriere: Compozitorul si muzicologul Alexandru Cosmovici a trait intre anii 1901-1995.

Alexandru Leahu -
Categorie: muzicolog
Descriere: Nascut in 1935 la Bucuresti, muzicologul Alexandru Leahu a fost distins cu premiul Academiei Romane in 1978.

Alexandru Matei -
Categorie: instrumentist
Descriere: Percutionist, Alexandru Matei este fondatorul Ansamblului Game.

Alexandru Tomescu - www.alexandrutomescu.com
Categorie: instrumentist
Descriere: Violonistul Alexandru Tomescu s-a născut în 1976 într-o familie de muzicieni. Este laureat al multor concursuri naţionale şi internaţionale şi are o carieră concertistică vastă.

Pagina 1 din 23 | Inainte

chitara